Oglądaj z Live Nation

  Wiecej informacji

  “A lot of what I did was: If you’re not gonna do it, I’ll do it for ya, I’ll do it first.”  

   

  Jest powód, dla którego wielu uważa Iggy'ego Popa za ojca chrzestnego punka - każdy zespół punkowy w przeszłości i współcześnie, świadomie lub nieświadomie zapożyczył coś od niego i jego zespołu The Stooges z przełomu lat 60. i 70.

   

  Powszechnie uznawany za jednego z najbardziej dynamicznych wykonawców scenicznych wszech czasów, Iggy Pop był prekursorem zarówno punka lat 70., jak i grunge'u lat 90. i zbudował legendarną karierę, która cieszyła się uznaniem krytyków oraz kultem fanów. Wielu twierdzi, że zobaczenie Iggy'ego na żywo powinno znaleźć się na liście "must see" – potwierdzi to jego wielopokoleniowa grupa fanów.

   

  Status Iggy’ego jako prawdziwego muzycznego innowatora ugruntowały liczne albumy artysty. Począwszy od klasycznego debiutu The Stooges z 1969 roku po późniejsze albumy zespołu jak: Funhouse z 1970 i Raw Power z 1973. Jako artysta solowy Iggy Pop wydał wiele kultowych płyt takich jak: Lust For Life, The Idiot, New Values, Zombie Birdhouse, Blah Blah Blah, Brick by Brick, American Caesar i nowsze Skull Ring oraz Preliminaires i Apres. Iggy znany jest również ze współpracy z licznymi muzykami. Jego pierwsze dwa solowe albumy były współtworzone i produkowane przez Davida Bowiego - współpraca ta jest traktowana jako jeden z najbardziej epickich muzycznych sojuszy.

   

  Niektóre z tych albumów zaowocowały hitami jak The Passenger, komercyjnymi współpracami jak Candy (z Kate Pierson) i przebojami pojawiającymi się w kultowych filmach (Lust for Life, Repo Man i In the Death Car).

   

  W 2010 roku Iggy i The Stooges zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2020 roku Iggy otrzymał GRAMMY Lifetime Achievement Award.

   

  Iggy powrócił w 2016 roku z solowym albumem Post Pop Depression, który jest wynikiem wysoko ocenionej współpracy Iggy'ego i Josha Homme'a (człowieka wielu talentów: multiinstrumentalisty, autora tekstów i leadera Queens Of The Stone Age), który, wyprodukował płytę. Trasa "One night, one time only" zaowocowała niesamowicie mocnym materiałem LIVE at Royal Albert Hall DVD (Best Live Music Film Award na UK MVA 2016). Album "Post Pop Depression" został nominowany do nagrody Grammy w kategorii "Best Alternative Music Album". Dokument "American Valhalla" o powstawaniu albumu i późniejszej trasie trafił do kin w 2017 roku. Rok 2016 to także premiera "Gimme Danger" - wyczekiwanego dokumentu o Iggym i The Stooges autorstwa Jima Jarmuscha, a następnie książki Jeffa Golda "Total Chaos", zawierającej informacje o wzlocie i upadku zespołu.

   

  Przygoda Iggy'ego z filmem nabrała tempa w 2017 roku, kiedy piosenka "Gold", przy której współpracował z Danger Mouse, została nominowana do Złotego Globu. Film "To Stay Alive: A Method" z Michelem Houellebecqiem, w którym występował Pop był wyświetlany na wielu festiwalach i zyskał uznanie krytyków. Iggy pracował również z Oneohtrix Point Never nad ścieżką dźwiękową do filmu braci Safdie "Good Time", która zdobyła nagrodę za najlepszy soundtrack na festiwalu filmowym w Cannes w 2017 roku.

   

   

  W 2019 roku Iggy wydał kontemplacyjny i refleksyjny album FREE. Chociaż wydany po najwyżej notowanym albumie w karierze Iggy'ego, Post Pop Depression, to pod kątem brzmienia nie ma praktycznie nic wspólnego z poprzednikiem - eksploruje bardziej jazzowe gatunki. "To album, w którym inni artyści mówią za mnie, ale ja użyczam swojego głosu" - mówi Iggy o współpracy z nowojorskim artystą Leron’em Thomasem i Sarah Lipstate aka Noveller. Okładka odzwierciedla koncepcję "bycia wolnym" i jest ujęciem z krótkiego filmu "The Dawn" w reżyserii NP Novacka z Iggym w roli głównej.

   

  Pop nadal prowadzi swój popularny cotygodniowy program radiowy "Iggy Confidential" w BBC 6 Music - co od samego początku kariery wydaje się, że jest jego misją - przedstawia nową muzykę otwartym słuchaczom.

  Gatunki

  Więcej koncertów Live Nation