Wiecej informacji

Często określany mianem "Ojca Chrzestnego Brytyjskiego Bluesa", John Mayall ma za sobą imponującą karierę muzyczną, która trwa już ponad 50 lat. Angielski wokalista, pianista, harmonijkarz, gitarzysta i autor tekstów założył w latach 60-tych zespół John Mayall & the Bluesbreakers - zespół, którego członkami było wielu znanych gitarzystów bluesowych i blues rockowych, takich jak: Eric Clapton, Peter Green, Jack Bruce, Mick Taylor, Walter Trout, Coco Montoya i Buddy Whittington.

Zauroczony klimatem i kulturą Zachodniego Wybrzeża, Mayall przeniósł się na stałe z Anglii do Los Angeles w 1969 roku i zaczął tworzyć zespoły z amerykańskimi muzykami. W ciągu następnych trzech dekad Mayall stał się jeszcze bardziej ceniony za wiele jazzowych/rockowych/bluesowych innowacji z udziałem tak znanych wykonawców jak Blue Mitchell, Red Holloway, Larry Taylor i Harvey Mandel. Popularność Mayalla rosła wraz z kolejnymi dynamicznymi albumami, w tym nominowanym do nagrody Grammy „Wake Up Call”, na którym gościnnie pojawili się Buddy Guy, Mavis Staples, Albert Collins i Mick Taylor.

W 2008 roku Mayall podjął decyzję o wycofaniu nazwy Bluesbreakers i w 2009 roku rozpoczął nową erę koncertowania z gitarzystą Rocky’m Athasem, perkusistą Jayem Davenportem i basistą Gregiem Rzabem. Muzycy są obecni na czterech studyjnych albumach Johna i koncertowali wspólnie przez ponad siedem lat, grając średnio około 100 koncertów rocznie. John wydał również kilka nigdy wcześniej nie słyszanych albumów koncertowych z 1967 roku z udziałem Petera Greena, Johna McVie i Micka Fleetwooda, które zostały entuzjastycznie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i fanów.

W sierpniu 2016 roku nastąpiła kolejna duża zmiana, kiedy burza z piorunami uniemożliwiła Rocky’emu Athasowi udział w festiwalu, zmuszając Johna, Grega i Jaya do występu jako trio. Brzmienie, które wymyślili, nadało muzyce Johna nowe, niesamowite oblicze, co przyczyniło się do podjęcia przez niego odważnej decyzji o przejściu do formatu trio. Próbka fajerwerków, które tworzą na scenie zatytułowana „Three For the Road” ukazała się w lutym 2018.

W 2019 roku John zatrudnił nowego członka zespołu. Carolyn Wonderland była pierwszą kobietą na stanowisku głównego gitarzysty w którymkolwiek z zespołów Johna. Była również jedną z gitarzystek występujących na najnowszym albumie studyjnym Johna  „Nobody Told Me”, wydanym w lutym 2019 roku. Na płycie pojawili się również Todd Rundgren, Joe Bonamassa, Steven Van Zandt i Larry McCray. Carolyn odeszła z zespołu, aby wykorzystać wspaniałe możliwości, jakie daje jej własny zespół.

Na gitarze zastąpił ją Melvin Taylor, który uzupełnia sekcję rytmiczną Johna. Melvin rozpoczął swoją karierę muzyczną jako nastolatek grający na słynnej Maxwell Street w Chicago w latach 70, a Greg i Jay poznali się podczas wspólnego grania w trio Melvina prawie 20 lat temu. John i zespół z niecierpliwością czekają na przedstawienie Melvina fanom i na wspólne tworzenie ekscytującej muzyki. Nowy członek zespołu pojawi się również na nowym, fenomenalnym albumie studyjnym, którego premiera zaplanowana jest na 2022 rok. Podróż trwa!

Gatunki

Więcej koncertów Live Nation