Oglądaj z Live Nation

  Wiecej informacji

  W świecie, w którym jesteśmy nauczeni dążyć do nieosiągalnej perfekcji, szczerość Orli Gartland jest niczym powiew świeżego powietrza.

  Artystka posiada bowiem dar łączenia niepewności, autoironicznego dowcipu z imponującym poziomem samokontroli i determinacji.

  Urodzona w Dublinie piosenkarka, autorka tekstów i producentka jest tytanem pracy, pedantyczną i niesamowicie skrupulatną osobą, która ogromny sukces zawdzięcza wyłącznie ciężkiej pracy. Od  wydanej w 2015 EP-ki "Lonely People​", po długo oczekiwaną debiutancką płytę "Woman On The Internet​" artystka wykorzystuje swoją muzykę jako wehikuł, którym podróżuje w głąb siebie. W tej podróży istotną rolę odgrywają jej fani i więź, jaką z nimi buduje. Wynikiem tej symbiozy są niebotyczne liczby: 55 milionów streamów i ponad 750 000 słuchaczy Spotify.

  Gartland, choć wychowana została przez melomanów, jako pierwsza w rodzinie grała na instrumencie. Już w wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry tradycyjnej irlandzkiej muzyki ludowej na skrzypcach. Obsesja na punkcie inspirowanych punkiem zespołów popowych w tym Avril Lavigne, sprawiła, że Orli w wieku lat 11 zaczęła grać na gitarze. Swój pierwszy film na YouTube umieściła, mając niecałe 14 lat.

  Jej folkowe brzmienie inspirowane było artystami takimi jak Laura Marling, Joni Mitchell, Kate Bush, Fiona Apple i Regina Spektora.

  Ponieważ byłam zbyt młoda, by grać koncerty, YouTube stało się moim oknem na świat i miejscem zbierania opinii o mojej twórczości.

  - wspomina początki swojej kariery Orli Gartland.

  W wieku 17 lat Gartland wydała własnym sumptem swój debiutancki singiel "Devil On My Shoulders", który trafił na listę przebojów iTunes. Gazeta Irish Independent nazwała ją wtedy jedną z "najbardziej wpływowych nastolatków", a GoldenPlec wyróżnił  w ich "Plec Pick" w 2014 roku jako jedną z najlepszych artystów solowych w Irlandii. Jednak to decyzja o opuszczeniu Irlandii dwa lata później miała okazać się kluczowa dla jej dalszej kariery muzycznej. Gwiazda przeniosła się do Londynu by jak wspomina " z wiarą we wszechświat i zachętą ze strony niewielkiej publiczności" podbić rynek muzyczny.

  W Londynie Orli szybko dostała się do zespołu Dodie, w którym zagrała trzy trasy, w tym jako support podczas trasy Human w 2019 roku.

  Minialbumy "Why Am I Like This?" (2019) oraz "Freckle Season" (2020) zostały wydane własnym sumptem. Na tym ostatnim Gartland doskonaliła  również swoje umiejętności producenckie.

  Pewnego dnia zdałem sobie sprawę, że wszyscy moi ulubieni artyści mieli wolną rękę w produkcji swoich piosenek. Więc przy "Freckle Season" postanowiłam sprawić, by była to jak najbardziej skondensowana wersja mnie. Musiałam się więc zaangażować w każdą część procesu tworzenia. Im bardziej wszystko kontrolowałam, tym więcej miałam satysfakcji. Rozpierała mnie duma. Byłam wręcz obsesyjnie przywiązana do każdego brzmienia gitary, każde uderzenie w perkusję i efektu wokalnego. Dopracowałam i dopieszczałam każdy szczegół piosenek i czułem się fantastycznie, nie musząc na nikim polegać przy ich nagrywaniu. Spędziłem lata na szukaniu mojego wymarzonego producenta, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że sam mogłem dorosnąć do tej roli.

  - opowiada artystka.

  "Woman On The Internet"

  Napisany podczas pierwszego lockdownu w 2020 roku w studiu w Acton album został nagrany w Devon's Middle Farm Studios z pomocą współproducenta Toma Stafforda i zespołu Gartlanda. "Woman On The Internet" to ogromny krok naprzód dla 25-latki. Choć Gartland wymienia jako inspiracje swojej twórczości Haim, Phoebe Bridgers i St. Vincent z okresu Strange Mercy  muzyka zawarta na płycie jest absolutnie unikalna. Artystka porusza się pomiędzy alt-rockiem, punkiem, folkiem i syntezatorowym popem sprawnie wplatając w swoją twórczość pomysłowe aranżacje i wnikliwe obserwacje.

  Podczas gdy "Freckle Season" opisywała rozpad długotrwałego związku, "Woman On The Internet" pokazuje, że Gartland celowo stawia siebie w centrum wszystkich treści lirycznych.

  Gdy nagrano część piosenek, stało się jasne, że "Woman On The Internet" traktuje o chaosie moich lat 20. To zupełnie inny chaos niż u nastolatków, inny rodzaj gniewu i buntu. Czuję się teraz o wiele bardziej ustatkowana i pewna siebie niż wtedy, gdy miałam 18 czy 19 lat. Wciąż jednak jestem tylko w połowie osobą, którą będę w przyszłości i udokumentowanie tego etapu moje życia jest naprawdę ważne.

  - mówi piosenkarka

  W swoich nowych piosenkach młoda artystka szczerze opowiada o swoich własnych zmaganiach z poczuciem niższości. Przez cały czas podkreśla, jak ważne jest zrozumienie swoich emocji, zamiast tłumienia ich i późniejszego cofania się w jeszcze mroczniejsze miejsce.

  Jak wyjaśnia, to zobowiązanie do szczerości wynika nie tylko z samopoznania, ale z pragnienia prawdziwej więzi i kontaktu z drugim człowiekiem.

  Chciałabym, żeby ludzie wychodzili z koncertów, poznając mnie lepiej. Jednak równie ważne jest, by przez słuchanie albumu ludzie zrozumieli samych siebie.

  Więcej koncertów Live Nation